Elementy instalacji fotowoltaicznej. Co wchodzi w jej skład i jaką rolę pełnią poszczególne komponenty?

Instalacja fotowoltaiczna to krok ku przyszłości. To rozwiązanie, z którego korzysta już pokaźna rzesza polskich firm i prywatnych inwestorów, a jeszcze więcej rozważa jej założenie w najbliższej przyszłości. Zanim podjęta zostanie ostateczna decyzja, warto dowiedzieć się, z czego składa się kompletny system instalacji fotowoltaicznej, jaką rolę pełnią poszczególne jego elementy oraz na co zwracać uwagę przy ich wyborze. Inwestycja w sprawdzone, wydajne, trwałe i jakościowe rozwiązanie to bowiem klucz do czerpania korzyści z fotowoltaiki przez dziesiątki lat!

Z czego zbudowany jest zestaw fotowoltaiczny?

Zestaw fotowoltaiczny to zespół elementów, które są odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie całej instalacji fotowoltaicznej. Każdy z nich pełni konkretną w instalacji funkcję, więc od jego jakości, sprawności i parametrów zależy funkcjonowanie całości. Elementy instalacji fotowoltaicznej to przede wszystkim moduły fotowoltaiczne, inwerter (falownik), przewody, zabezpieczenia AC/DC oraz system montażowy. Są to podstawowe składowe instalacji PV, które wywierają bezpośredni wpływ na wydajność pracy całego systemu, jego trwałość na przestrzeni lat oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Oprócz nich, instalacja fotowoltaiczna może składać się także z dodatkowych komponentów. Spośród nich warto wymienić m. in. magazyny energii, które pozwalają na przechowywanie wyprodukowanej energii.

Dodatkowym elementem, przydatnym w procesie korzystania z instalacji, jest ponadto oprogramowanie, które pozwalają na monitorowanie wydajności jej pracy.      

Podstawowe elementy instalacji fotowoltaicznej

Najważniejszym elementem każdej instalacji PV są oczywiście panele fotowoltaiczne. To właśnie one odpowiadają za pobór energii słonecznej, która następnie będzie mogła zostać przekształcona w prąd zasilający budynek. Podział modułów fotowoltaicznych można przeprowadzić na podstawie rodzaju ogniw, z których są zbudowane. Ponadto różnią się mocą, technologią oraz oczywiście ceną.

Drugim komponentem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, zwany także falownikiem. Odpowiada on za przekształcenie pobranego przez panele prądu stałego w prąd zmienny, który będzie mógł zasilić budynek. Inwertery dzieli się na sieciowe i wyspowe. Falowniki sieciowe (on-grid) współpracują z siecią energetyczną, umożliwiając przesyłanie do niej nadwyżek energii elektrycznej, inwertery wyspowe (off-grid) nie wymagają łączenia się z siecią.

Poszczególne elementy instalacji fotowoltaicznej są ze sobą połączone przewodami. Ze względu na jej montaż na otwartej przestrzeni, okablowanie musi być odporne na działanie czynników atmosferycznych, a także właściwie ułożone i zamontowane. Ochronę instalacji PV przed możliwymi przepięciami i wyładowaniami zapewniają natomiast zabezpieczenia AC/DC.

Ostatnim elementem tworzącym kompletną instalację PV jest system montażowy. To właśnie dzięki niemu cały system stabilnie trzyma się na dachu lub na gruncie. Od wyboru odpowiedniego systemu w dużej mierze zależy wydajność fotowoltaiki, a także jej trwałość w czasie. System montażowy powinien być wykonany ze sprawdzonych, jakościowych, wytrzymałych oraz odpornych na korozję materiałów, posiadać odpowiedni kąt nachylenia dostosowany do miejsca, w którym umieszczona zostanie instalacja, a także zapewniać całej konstrukcji PV stabilność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *