Falowniki i inwertery to elementy, których podstawowym zadaniem jest zamiana prądu stałego w prąd przemienny o regulowanej częstotliwości. Stosuje się je w wielu obszarach automatyki, w tym w instalacjach fotowoltaicznych. Na czym dokładnie polega ich działanie? Jakie rodzaje falowników wyróżniamy i na czym dokładnie polegają różnice między nimi? Wyjaśniamy.
1. Czym są falowniki? Rodzaje
2. Jak działają falowniki?
3. Falownik – zastosowanie
Falowniki są dostępne w kilku wariantach, a wybór odpowiedniego jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju i mocy instalacji. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Czym są falowniki? Rodzaje
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, falowniki (angielska nazwa power inverter) służą do zamiany prądu stałego (DC) w prąd przemienny (AC), co oznacza, że ich działanie jest odwrotne do działania prostownika. Ze względu na to działanie są także określane jako przemienniki częstotliwości.
Wyróżniamy kilka wariantów falowników. Ze względu na to, w jaki sposób falowniki zasilane są w układzie, wyróżniamy falowniki napięcia oraz falowniki prądu. Zdecydowanie częściej spotykaną klasyfikacją jest podział ze względu na sterowanie. Wyodrębnić możemy:
- falownik skalarny –
sterowanie skalarne to najprostsza metoda sterowania momentem rozruchowym silnika indukcyjnego, pozwalająca zachować stałą zależność między częstotliwością wyjściową i napięciem wyjściowym; takie falowniki skalarne są stosowane w prostych urządzeniach;
- falownik wektorowy –
falowniki wektorowe są bardziej zaawansowane i bardziej precyzyjne, dlatego takie sterowanie pozwala utrzymywać stałą wartość momentu obrotowego silnika w całym zakresie regulacji prędkości obrotowej.
Jak działają falowniki?
Chcąc wyjaśnić, jak działa falownik warto zrobić to na przykładzie falownika do fotowoltaiki. Zasada jest w tym przypadku prosta. Jednym wejściem do falownika trafia prąd stały z ogniw. Następnie jest on przekazywany do układu przetwarzania napięcia, z którego na zewnątrz wydostaje się prąd zmienny 230V/50Hz. Oczywiście, cały proces wspomaga odpowiednie oprogramowanie, które na bieżąco kontroluje parametry sieci. Dodatkowo falowniki optymalizują pracę całej instalacji.
Falownik – zastosowanie
Falowniki stanowią podstawę działania wszelkich instalacji fotowoltaicznych, natomiast znajdują zastosowanie także w innych urządzeniach i sprzętach. Są wykorzystywane chociażby przy silnikach zasilających pracę taśm produkcyjnych. Odpowiadają również za prawidłowe działanie pomp. Łatwo za ich pomocą kontrolować prędkość silników wykorzystywanych w przemyśle.
Dodaj komentarz