Jak wybrać odpowiedni generator prądu?

Jak wybrać odpowiedni generator prądu?

W niektórych sytuacjach generator prądotwórczy (zwany także agregatem) jest niezbędny – zapewnia on zasilanie na budowie czy podczas eventu w plenerze. To także praktyczny domowy „gadżet”, który będzie ratunkiem, jeśli zdarzy się przerwa w dostawie prądu. Jednak by generator prądotwórczy mógł rzeczywiście spełnić twoje oczekiwania, musisz wybrać odpowiedni model tego urządzenia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając właściwego agregatu prądotwórczego.

Po pierwsze – wybierz urządzenie z odpowiednim rodzajem zasilania

Na rynku znajdziesz generatory prądu z dwoma rodzajami zasilania. Są one w związku z tym przeznaczone do dostarczania prądu do różnych urządzeń.

Możesz wybierać pomiędzy agregatami prądotwórczymi:

  • jednofazowymi – wytwarzają one prąd o napięciu 230 V. To urządzenia, które mają przede wszystkim domowe zastosowanie. Mogą być awaryjnym źródłem prądu dla komputera, telewizora czy sprzętu RTV. Generatory jednofazowe sprawdzą się też w przydomowym garażu, gdzie będą służyć do zasilania elektronarzędzi. Urządzenie tego typu będzie też dobrym wyborem, jeśli szukasz agregatu na biwak;
  • trójfazowymi – to „potężniejsze” generatory, które wytwarzają prąd o napięciu 400 V. To urządzenia, które mogą zasilać większe maszyny – np. sprzęt budowlany na placu budowy.

Po drugie – znajdź generator prądu o odpowiedniej mocy

Jeśli wiesz, jakie urządzenia będzie zasilać generator prądu, to musisz również poznać ich moc. Na tej podstawie będziesz mógł wybrać urządzenie, które sprawdzi się na placu budowy, podczas festynu w plenerze czy w domu.

By dowiedzieć się, jaką moc powinien mieć agregat, musisz zsumować moc sprzętów, które będzie on zasilać. Następnie należy wybrać urządzenie „z zapasem”. Oznacza to, że wybrany generator powinien mieć o 20% większą moc niż ta, którą będą mieć podłączone do niego urządzenia.

Po trzecie – zwróć uwagę na konstrukcję urządzenia

Jeżeli szukasz agregatu do firmy budowlanej, to musisz liczyć się z tym, że będzie ci potrzebne duże urządzenie. Jednak wciąż może być to generator zaprojektowany z myślą o łatwym transporcie.

Jeżeli wiesz, że będziesz używać agregatu nie zawsze w tym samym miejscu, to wybierz urządzenie przenośne – znajdziesz je np. w ofercie firmy Akmel

Na rynku są dostępne mobilne generatory prądu:

  • inwertorowe – to małe agregaty, wśród których znajdują się modele na kółkach. Najlepiej sprawdzają się one w gospodarstwach domowych i do zasilania sprzętów niewymagających większej mocy. Niektóre z nich mają też wygodną rączkę, która ułatwia ich przenoszenie z miejsca na miejsce,
  • jednofazowe – to dobry wybór zarówno do domu, jak i do przydomowego warsztatu,
  • trójfazowe – to urządzenia o wyśrubowanych parametrach, które sprawdzają się w budownictwie mieszkaniowym, w profesjonalnych warsztatach, na placach budowy i w gospodarstwach rolnych. Może być do nich podłączony sprzęt, który ma duże wymagania energetyczne,
  • spawalnicze – generują prąd także w trybie spawania.

Po czwarte – przemyśl typ rozruchu generatora prądu

Na rynku znajdziesz generatory prądu z rozruchem:

  • na linkę,
  • na kluczyk,
  • na przycisk.

Który z nich jest najlepszy? Zależy to od tego, jak często będziesz uruchamiać urządzenie. Jeśli szukasz agregatu prądotwórczego do domu, to wystarczy ci model z rozruchem na linkę. Jednak jeśli z generatora nie korzystasz okazjonalnie, ale na co dzień, pomyśl o innym typie rozruchu. Częste uruchamianie urządzenia za pomocą linki wiąże się z wydatkami energii.

Na placu budowy, gdzie generator jest używany na co dzień, sprawdzi się model z przyciskiem lub ze stacyjką i  kluczykiem. Jego uruchomienie jest łatwiejsze, ale jego głównym atutem są mniejsze straty energii.

Po piąte – zwróć uwagę na funkcje generatora

Pamiętaj, że agregat prądotwórczy ma ułatwiać ci życie, a jego używanie musi być bezpieczne – dla ciebie i dla zasilanych przez niego urządzeń. Z tego powodu zwróć uwagę, czy dany generator prądu ma:

  • system AVR – podczas wytwarzania prądu i na skutek zasilania urządzeń dochodzi do wahań napięcia prądu. Jest to niebezpieczne dla sprzętu, do którego jest dostarczana taka energia. Wahania napięcia prowadzą do przepięć, a ich skutkiem może być np. „spalenie się” mechanizmu komputera czy telewizora. Z tego powodu AVR jest obowiązkowe, jeżeli zależy ci na  bezpieczeństwie zasilanych sprzętów;
  • system automatycznego rozruchu – to funkcja, dzięki której niemal nie odczujesz przerwy w dostawie prądu. Jeśli wybierzesz generator prądu z systemem automatycznego rozruchu, to włączy się on automatycznie, gdy zabraknie zasilania z sieci.

Jeżeli prowadzisz firmę budowlaną lub jeśli organizujesz eventy w plenerze, to raczej nie obejdziesz się bez generatora prądu o wyśrubowanych parametrach. Jednak urządzenie to może być też twoją energetyczną poduszką bezpieczeństwa w domu, gdy dojdzie awarii sieci. Dobrze dobrany agregat zapewni ci brak przerw w dostawie prądu oraz możliwość korzystania z zasilania w terenie – i to wszystko w bezpieczny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *